p+48 603 877 135
+48 501 290 533

Małgorzata Pieczyńska



BIOGRAFIA

Małgorzata Pieczyńska, wybitna aktorka teatralna i filmowa . Absolwentka warszawskiej PWST.

Jeszcze jako studentka stanęła pierwszy raz przed kamerą u boku Franciszka Pieczki i Olgierda Łukaszewicza w ekranizacji powieści Żeromskiego ,,Wierna Rzeka” w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego. Film został wstrzymany na wiele lat przez cenzurę ,tymczasem aktorka wcielała się w kolejne role w wybitnych ekranizacjach polskiej literatury.

,,Trzy Młyny,, wg Iwaszkiewicza w reż. Jerzego Domaradzkiego,

,,Jezioro Bodeńskie,, wg Dygata w reż. Janusza Zaorskiego( z udziałem Kaliny Jędrusik ,Jana Englerta, Krzysztofa Pieczyńskiego ,Joanny Szczepkowskiej),

,,Komediantka”, wg Reymonta w reż. Jerzego Sztwiertni (z udziałem Beaty Tyszkiewicz, Grażyny Szapołowskiej ,Bronisława Pawlika ,Władysława Kowalskiego).

Doświadczeni partnerzy z planów zdjęciowych stali się także najwspanialszymi jej nauczycielami- Janusz Gajos w ,,Piłkarskim Pokerze”, Zbigniew Zapasiewicz i Piotr Fronczewski w ,,Barytonie , oba filmy w reżyserii Janusza Zaorskiego , Marek Kondrat w ,,Ekstradycji,, w reż. Wojciecha Wójcika. Aktorka wystąpiła w wielu innych filmach m.in. w ,,Quo Vadis,, Jerzego Kawalerowicza, w ,,Pannie Nikt ,,Andrzeja Wajdy ,w ,,Dekalogu,, Krzysztofa Kieślowskiego, w „Nadzorze” Wiesława Saniewskiego.

Często pojawia się w filmach reżyserów młodszego pokolenia m.in. „Big Love” Barbary Białowąs oraz w serialach m.in. ,,Psie serce,, ,, Pensjonat Pod Różą,, ,,Na dobre i na złe,, ,,Kopciuszek,, „Kryminalni”, ,,Na Wspólnej,,, ,,Rezydencja,,, ,,Szpilki na Giewoncie,, , „Chichot Losu”, „M Jak Miłość” ,,Prawo Agaty,,, „Hotel 52″ ,”Komisarz Alex”.

W teatrze debiutowała główną rolą żeńską w słynnym spektaklu ,,Mefisto” wg Klausa Manna w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Grała również w Teatrach Ateneum ,Syrena i Bajka.

Małgorzata Pieczyńska jest laureatką wielu nagród m. in. jednej z najważniejszych nagród aktorskich : Nagrody im Zbyszka Cybulskiego.

Od wielu lat dzieli swoje życie zawodowe pomiędzy Warszawą i Sztokholmem.

Za jeden z największych sukcesów uważa zagranie jedenastozgłoskowcem w języku szwedzkim głównej kobiecej roli w dramatycznym przedstawieniu w Teatrze Orion w Sztokholmie.

Obecnie gra znaczące role w szwedzkich serialach : kryminalnym ,,Juhan Falk,, i politycznym ,,Ögon Blå,,,(oczy błękitne)!”

W spektaklu komediowym „ Kochanie na kredyt” gra rolę Grażyny.

« Powrót