p+48 501 290 533
+48 603 877 135

Robert GoneraBIOGRAFIA

Grał w spektaklach Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy, Andrzeja Wajdy, Tadeusza Bradeckiego. Oglądaliśmy go na ekranie w kilkudziesięciu filmach i serialach.

Jest współtwórcą festiwalu Interscenario.

W 1991 roku ukończył wrocławską PWST, ale jeszcze w czasie studiów zadebiutował w „Marcowych migdałach” Radosława Piwowarskiego.

Po studiach występował w teatrach wrocławskich: Operetce Wrocławskiej (1991-1992)-obecnie Teatr Muzyczny Capitol, Polskim (1992-1999), Piosenki (2005) oraz w legnickim Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej (2003-2004). Przez wiele lat był związany z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Tam występował w spektaklach Jarockiego, Wajdy, Grzegorzewskiego, Englerta, Zaleskiego. Głośno było o jego roli w „Romeo i Julii” i Mackie Majchra w „Operze za trzy grosze”.

Równolegle z teatrem , grał w filmie, w kolejnych latach: „Zakładzie”, „Obcy musi fruwać”, „Samowolce”, Grach ulicznych, „Marion du Faouet – królowej złodziei”.

Zawsze fascynował go film. Rok 1999 za rolę Boreckiego w filmie „Dług” aktor otrzymał statuetkę Orła – Polskiej Nagrody Filmowej.

„Moim marzeniem jest rola, którą właśnie gram. Nie zwykłem marzyć o wyimaginowanych projektach w mglistej przyszłości” – mówi Robert Gonera.

WYBRANE ROLE TEATRALNE:

Motł Kamzoil w „Skrzypku na dachu” Jerry’ego Bocka, reż. Jan Szurmiej, Operetka Wrocławska, 1991 r. Diabeł w „Betleem polskim” Lucjana Rydla, reż. Andrzej Rozhin, Operetka Wrocławska, 1991 r. Tragarz-Oprawca w „Pułapce” Tadeusz Różewicza, reż. Jerzy Jarocki, Teatr Polski we Wrocławiu, 1992 r. Bulbo w „Pierścieniu i róży” Williama Makepeace’a Thackeraya, reż. Jerzy Szurmiej, Teatr Pol ski we Wrocławiu, 1993 r.

„Złowiony” Tadeusz Różewicza reż. Jerzy Grzegorzewski, Teatr Polski we Wrocławiu, 1993 r. Romeo w „Romeo i Julii” Williama Szekspira, reż. Tadeusz Bradecki, Teatr Polski we Wrocławiu, 1994 r. Pan z Thurneck, Sędzia Sądu Kapturowego w „Kasi z Heilbronnu albo próbie ognia” Heinricha von Kleista, reż. Jerzy Jarocki, Teatr Polski we Wrocławiu 1994 r. Wędrowiec w „Przygodach Tomka Sawyera” Marka Twaina, reż. Jan Szurmiej, Teatr Polski we Wrocławiu, 1995 r. Drugi w „Improwizacjach wrocławskich” Tadeusza Różewicza, reż. Andrzej Wajda, Teatr Polski we Wrocławiu, 1996 r. Macheath, zwany Mackie Majchrem w Operze za trzy grosze Bertolta Brechta, reż. Maciej Englert, 1996 r. Padraic w „Poruczniku z Inishmore” Martina McDonagha, reż. Anna Wieczur-Bluszcz, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, 2003 r.

Piłsudski w „Chryje z Polską. Rzecz o Stanisławie Wyspiańskim” Macieja Wojtyszko, Teatr Nowy Praga w warszawie , 2006 r.

WYBRANE ROLE W TEATRZE TELEWIZJI: Robert Gonera zagrał także znakomite role w kilkudziesięciu spektaklach Teatru Telewizji a także w kilkudziesięciu doskonałych rolach w filmach i serialach.